Szanowni Wystawcy; Koledzy Hodowcy i Zwiedzający!

 

Każda wystawa jest świętem hodowców, ludzi, których łączy wspólna, wielka pasja hodowania gołębi rasowych i drobiu ozdobnego. Z olbrzymią radością i satysfakcją prezentujemy swe osobliwe, ciekawe hobby. Wyhodowanie pięknych okazów ptaków wymaga od nas nie lada wysiłku, wielkiego zainteresowania i zamiłowania, a także szerokiej, specjalistycznej wiedzy. Dla wielu ludzi, gołębie to po prostu ptaki spotykane na ulicach, skwerach i w parkach. Dla hodowców natomiast, opieka nad ptakami, codzienny z nimi kontakt to przyjemność.

Hodowla gołębi rasowych w Zbąszyniu ma swoją historię. Pisali ją, realizując swą pasję w minionych latach: Franciszek Stojanowski, Konstanty Sobieraj, Edward Gołek, Teodor Kreft, Kazimierz Maciejewski; Maksymilian Gołek, Stanisław Kałdyk, Stanisław Lutomski i inni.

Hodowanie ptaków uczy odpowiedzialności i cierpliwości. Rozwija umiejętność obserwacji ich wyglądu i zachowań, dostrzegania subtelnych szczegółów. Rozbudza potrzebę poszerzania swej wiedzy na temat ich budowy, pochodzenia i funkcjonowania, co w konsekwencji prowadzi do wyhodowania ptaków, które na wystawach krajowych i zagranicznych zdobywają najwyższe oceny i miano zwycięzcy w swej rasie.

 

Różnorodność hodowanych ras wskazuje, że ptaki dostarczają nam również wrażeń estetycznych. Hodowcy spośród wielkiej różnorodności wybierają do hodowli rasy wg własnych upodobań, własnego poczucia piękna i własnych zainteresowań.

Każda rasa ma swój wzorzec rasowy tzw.: "standard'; który pokazuje wymagane i pożądane cechy danej rasy. Z wzorcem tym porównuje się wystawiane gołębie, z których to najwyższe noty uzyskują te ptaki, których wygląd najbardziej zbliżony jest do wzorca. Hodowcy należący do Poznańskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego hodują wysokiej klasy ptaki i uzyskują na krajowych i zagranicznych wystawach wysokie oceny. Satysfakcja z tego powodu jest ogromna.

 

Wystawy są miejscem spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń i materiału hodowlanego między hobbystami. Dzięki naszej pasji ciągle poznajemy nowych ludzi, poszerzmy krąg znajomych i przyjaciół. Odwiedzając hodowle kolegów, uczestnicząc w wystawach poznajemy nasz kraj i podziwiamy jego piękno. Bywamy także za granicami naszego kraju.

Na naszej wystawie 23 hodowców prezentuje 240 sztuk gołębi w 52 rasach oraz drób ozdobny w ilości około 25 sztuk.

Cieszymy się, że tylu wytrawnych kolegów hodowców przyjęło zaproszenie i prezentuje na naszym zbąszyńskim pokazie - wystawie swoje ulubione i cenne okazy gołębi i drobiu. Mamy nadzieję, że Zbąszyń stanie się miejscem miłych spotkań i twórczych dyskusji hodowców i sympatyków.

Zwiedzającym życzymy wielu pozytywnych doznań i uwrażliwienia na piękno i różnorodność świata ptaków. .

Amatorska hodowla gołębi i drobiu ozdobnego zatacza coraz szersze kręgi i zdobywa swych miłośników i sympatyków, rozbudza coraz większe zainteresowanie i umacnia w przekonaniu, że człowiek pragnie w harmonii obcować z przyrodą i ptactwem.

Grupa inicjatywna organizująca zbąszyński pokaz - wystawę to grupa amatorów hodowców gołębi ze Zbąszynia: Waldemar Kosicki, Jan Walkowiak, Andrzej Król, Jan Kostyra, Jakub Kosicki, Ignacy Bock. Grupa ta dziękuje Zbąszyńskiemu Centrum Kultury oraz sponsorom za życzliwość i wsparcie prezentacji osobliwego hobby, ciekawej pasji, jaką jest hodowla gołębi i drobiu ozdobnego.

 

Organizatorzy