W dniach 23/24.02.2008r w Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 2 w Toruniu odbyła się XXI Wystawa Gołębi Rasowych. Honorowym patronatem wystawę objęli Starosta Toruński – Mirosław Graczyk i Wójt Gminy Wielka Nieszawka – Kazimierz Kaczmarek.

Organizator imprezy, Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych w Toruniu z siedzibą w Wielkiej Nieszawie, w dniach wystawy świętował także 25 rocznicę istnienia ruchu hodowlanego w Toruniu.

Frekwencja i zainteresowanie wystawą,  szczególnie giełdą nadwyżek hodowlanych przerosła oczekiwania organizatora. Przyczyną tak wielkiego zainteresowania  upatruje się w tym, iż nie odbyły się planowane wcześniej regionalne wystawy z uwagi na ptasią grypę i zaostrzone wymagania weterynaryjne. Stąd do Torunia zjechało całymi rodzinami wielu hodowców i sympatyków  gołębi oraz drobiu ozdobnego. M.in. na toruńskiej wystawie swój dorobek hodowlany pokazało kilka hodowców reprezentujących Koło nr 34 PZHGRiDO z Chełmży.

W toruńskiej wystawie wzięło udział 41 hodowców z terenów powiatu: golubsko-dobrzyńskiego, brodnickiego, grudziądzkiego, włocławskiego, bydgoskiego i toruńskiego, w tym gmin: Chełmża, Zawieś Wielka, Wielka Nieszawka, Czernikowo, Osiek, jak również województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Od kilku lat w wystawie czynnie uczestniczy hodowca zarazem i sędzia  Patkauskas Stasys z Wilna.

Na wystawie hodowcy zaprezentowali w sumie 537 gołębi w 43 rasach i odmianach barwnych. Komisja Sędziowska z  Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego pod przewodnictwem Sławomira Czapiewskiego z Gdańska oceniła gołębie pod względem cech rasowości oraz zgodności ze wzorcami i nadała tytuły ”Zwycięzca w rasie” w poszczególnych kategoriach rasowych.

Podsumowania wyników współzawodnictwa  i osiągniętych przez wystawców ocen dokonał na uroczystym spotkaniu wystawców Prezes Stowarzyszenia  Hodowców  Gołębi Rasowych w Toruniu – Mieczysław Branicki.

Dla Stowarzyszenia z okazji jubileuszu oraz wyróżnionych hodowców nagrody ufundował Starosta Toruński, Wójt Gminy Wielka Nieszawka, Starosta i Wicestarosta Powiatu Brodnickiego oraz Redakcja Wydawnictwa „Fauna i Flora” z Opola.